Łempicka
Łempicka "Autoportret w zielonym Bugatti"
SjamArt
Sob, 2017-12-16
Login: 
Hasło: 

zapomniałem hasła >>
   Szukaj:
Hieronim Bosch
A - C      D - F      G - I      J - L      M - O      P - R      S - U      V - Z     

Hieronim Bosch, Holandia, Niemcy, XV-XVI, 1450-1516

 więcej

Powiększ
Kuszenie Św. Antoniego

Powiększ
Leczenie głupoty
Powiększ
Ogród Rozkoszy Ziemskich

Powiększ
Sąd Ostateczny
Powiększ
Statek głupców

Powiększ
Sw. Jan Chrzciciel na pustyni
Powiększ
Wzniesienie błogosławionych do raju

Hieronimus Bosch (ok. 1450 – August, 1516). Malarz holenderski. Jego twórczość charakteryzuje złożona symbolika, dotycząca w wielu przypadkach grzeszności i niedoskonałości człowieka. Poprzez swą zawiłość nie do końca jasna dla odbiorców. Mówi się, że malarstwo Boscha stanowiło inspirację dla XX-wiecznych surrealistów.

Prawdziwe nazwisko artysty to Hieronymus (Jeroen) van Aken. Sygnował niektóre obrazy jako Bosch - skrót od miasta swego urodzenia - 's-Hertogenbosch w północnej Brabancji, w którym spędził większą część życia. Pochodził z rodziny malarzy flamandzkich. Jako 13-latek był świadkiem wielkiego pożaru - temu traumatycznemu przeżyciu niektórzy przypisują dziwaczność jego dzieł. Był malarzem popularnym, otrzymywał nawet zamówienia z zagranicy. W 1488 dołączył do Bractwa Pani Naszej - konserwatywnej grupy religijnej zrzeszającej ok. 40 wpływowych obywateli 's-Hertogenbosch.

Namalował kilka tryptyków, z których najsłynniejszy to "Ogród rozkoszy ziemskich", przedstawiający raj z Adamem i Ewą wśród fantastycznych zwierząt na lewym panelu, rozkosze ziemskie w części środkowej i piekło z różnorodnymi narzędziami tortur dla grzeszników na panelu prawym. Był także autorem pojedynczych obrazów o równie niesamowitej tematyce, np. "Leczenie głupoty", przedstawiający chirurgiczne usuwanie mężczyźnie z głowy "kamienia szaleństwa" (według średniowiecznych wierzeń - powodu zaburzeń umysłowych), "Statek głupców", ukazujący bezsensowne trawienie życia na uciechach.

Technika Boscha różniła się od stylu innych malarzy holenderskich sposobem nakładania farby. Podczas gdy sztukę flamandzką cechowała ogólnie delikatna, "nierzeczywista" powierzchnia malowideł, obrazy Boscha charakteryzują się chropowatą fakturą.

Bosch nie miał zwyczaju datowania swych obrazów, części z nich nie sygnował, stąd przypisuje mu się około 25 nie podpisanych obrazów malowanych w jego stylu. Po śmierci, wiele z jego obrazów zakupił król hiszpański, Filip II, stąd największa ich kolekcja znajduje się obecnie w muzeum Prado w Madrycie

Na podstawie: www.wilkipedia.pl


 
       
 
  SjamArt   Obrazy olejne ręcznie malowane.
  Kopie wielkich dzieł mistrzów.
 
   projekt i realizacja: ARKIS