Łempicka
Łempicka "Autoportret w zielonym Bugatti"
SjamArt
Sob, 2017-12-16
Login: 
Hasło: 

zapomniałem hasła >>
   Szukaj:
Balthasar Klossowski de Rola (Balthus)
A - C      D - F      G - I      J - L      M - O      P - R      S - U      V - Z     

Balthasar Klossowski de Rola (Balthus), Polska/Francja, XX, 1908-2001

 więcej

Powiększ
Akt
Powiększ
Kot i dziewczyna

Balthus właściwie Balthasar Kłossowski de Rola (ur. 29 lutego 1908 w Paryżu, zm. 18 lutego 2001 w Rossiniere w Szwajcarii).

Zarówno jego ojciec, polski historyk sztuki, jak i matka, pochodząca z rodziny polsko-rosyjskiej, zajmowali się malarstwem. W 1914, po wybuchu wojny, Kłossowscy przenieśli się najpierw do Niemiec, a potem do Szwajcarii. Oficjalnie zadebiutował już w 1921 cyklem czterdziestu rysowanych tuszem obrazków. Miał wtedy osiem lat, a obrazki przedstawiały przygody kotka Mitsou, i były zebrane w tomiku, który wydał i wstępem opatrzył Rainer Maria Rilke.

W 1924 roku wrócił do Paryża, gdzie rozpoczął studia artystyczne. Tam też odbyła się jego pierwsza wystawa. Malarstwo Balthusa, oryginalne i niepoddające się próbom klasyfikacji, należy do najbardziej pasjonujący zjawisk sztuki XX-wieku. Twórca zachowuje realizm lecz malowane przez niego wnętrza i pejzaże miejskie bliskie są surrealizmowi. Częstym motywem jego dzieł są koty i młode dziewczęta. Oprócz obrazów tworzył także ilustracje książkowe oraz scenografie teatralne.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Balthus
 
       
 
  SjamArt   Obrazy olejne ręcznie malowane.
  Kopie wielkich dzieł mistrzów.
 
   projekt i realizacja: ARKIS