Łempicka
Łempicka "Autoportret w zielonym Bugatti"
SjamArt
Sob, 2017-12-16
Login: 
Hasło: 

zapomniałem hasła >>
   Szukaj:
Marcello Bacciarelli
A - C      D - F      G - I      J - L      M - O      P - R      S - U      V - Z     

Marcello Bacciarelli, Włochy - Polska, XIX, 1731 - 1818

 więcej

Powiększ
Autoportret
Powiększ
Portret Stanisława Augusta z klepsydrą
Powiększ
Stanisław August

Marcello Bacciarelli (1731 - 1818). Malarz włoski, w roku 1753 powołany na dwór drezdeński króla polskiego Augusta III. W roku 1761 udaje się do Wiednia, gdzie dla Marii Teresy wykonuje portrety całej rodziny cesarskiej. W roku 1765, po śmierci Augusta III, udaje się do Warszawy, na dwór nowoobranego króla Stanisława Augusta. Na polecenie króla otwiera w roku 1766 szkołę malarską na Zamku. W dwa lata później otrzymuje szlachectwo polskie, wkrótce też zostaje generalnym dyrektorem pałaców i królewskich zbiorów sztuki. W roku 1787 odbywa dłuższą podróż po Włoszech, skąd przywozi zakupione dla króla cenne dzieła sztuki, tworzące wraz z całym szeregiem innych sławną galerię Stanisława Augusta. W Polsce pozostaje również po abdykacji Stanisława Augusta (1795). Tu też umiera w roku 1818.

Działalność Bacciarellego nie pozostała bez wpływu na artystów polskich, których tak wielu wyszło z jego szkoły. Jego spuścizna artystyczna jest wielka. Jego dziełem są plafony w Zamku Warszawskim w salach: marmurowej, rycerskiej i koncertowej, podobnie jak i dawny plafon w sali Salomona w Łazienkach. Na polecenie króla wykonał szereg scen z historii Polski. Najbardziej jednak interesowało go malarstwo portretowe, w którym był mistrzem. Samych portretów króla Stanisława Augusta pozostawił ponad 30, prócz tego sportretował członków najbliższej rodziny królewskiej i arystokracji polskiej. Portrety Bacciarellego cechuje dobry gust, miękkość kolorytu i styl pasujacy do epoki.

Sławne dzieła : „Portret własny w brązowym fraku” „Portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym” „Portret Króla z klepsydrą”

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcello_Bacciarelli",
Wielka ilustrowana encyklopedia powszechna Gutenberga
 
       
 
  SjamArt   Obrazy olejne ręcznie malowane.
  Kopie wielkich dzieł mistrzów.
 
   projekt i realizacja: ARKIS