Łempicka
Łempicka "Autoportret w zielonym Bugatti"
SjamArt
Sob, 2017-12-16
Login: 
Hasło: 

zapomniałem hasła >>
   Szukaj:
Gustave Caillebotte
A - C      D - F      G - I      J - L      M - O      P - R      S - U      V - Z     

Gustave Caillebotte, Francja, XIX, 1848 - 1894

 więcej

Powiększ
Regaty w Argentille

Gustave Caillebotte (1848 - 1894) jest chyba najbardziej niedocenianym spośród impresjonistów, pozostając w cieniu Moneta, Renoira czy Degasa. Jednak jego dzieła godne są tego aby stawiać je w jednym rzędzie z obrazami najznamienitszych przedstawicieli grupy.

Caillebotte przychodzi na świat w dobrej, zamożnej rodzinie. Zdobywa wykształcenie prawnicze, a po odziedziczeniu majątku ojca nigdy nie ma kłopotów z pieniędzmi. W 1873 roku rozpoczyna naukę w paryskiej Ecole des Beaux-Arts, w tym samym roku poznaje impresjonistów. Od tej pory zaczyna tworzyć pod ich wpływem. Ze względu na swoją zamożność pomaga w organizowaniu i finansowaniu kolejnych wystaw grupy, kupuje także wiele dzieł swych przyjaciół.

W 1882 Caillebotte wycofuje się z życia publicznego, tworząc odtąd tylko martwe natury i pejzaże. Rok później spisuje swój testament, w którym przekazuje swą kolekcję 67 dzieł impresjonistów Państwu Francuskiemu, pod warunkiem że będą one wystawiane razem w Luwrze. Dzisiaj stanowią one część kolekcji paryskiego Musee d'Orsay. Umiera w roku 1894, w wieku 46 lat.

www.impresjonizm.art.pl
 
       
 
  SjamArt   Obrazy olejne ręcznie malowane.
  Kopie wielkich dzieł mistrzów.
 
   projekt i realizacja: ARKIS